davetiye, izmir davetiye, davetiye modelleri


DAVETİYE SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ALTIN KURALLAR

Belli bir birlikteliğin ardından artık evlenmeye karar vermişsiniz. Söz takılmış, nişanlanılmış ve düğüne yaklaşık 1 ay kalmış. Haliyle yeni bir hayat kurma adına her şeyi mümkün olduğunca kaliteli ve maddi ölçünüze görede uygun fiyata getirme çabası içindesiniz. Düğün salonuyla anlaşılmış, eşyalar alınmış, çeyiz bitmiş, ev tutulmuş ve sürekli bitmek bilmeyen telaş ve ufak tefek ama can sıkın olaylar.
Düğün tarihine yaklaşık 1 ay kaldı demiştik. Sıradaki iş davetiye seçimi. Davetiyeyi beğeneceğiz ama sadece beğendimize göre mi olacak ? Kesinlikle HAYIR. Peki nelere göre seçeneksiniz. İşte size 10 yılı aşkın süre ve binlerce çifte davetiyeleri yapmanın tecrübeleriyle bilgilerimizi aktaracağız.
ADET SAYINIZI BELİRLEYİN. Adet sayınızı belirleme olarak davetiye modellerine bakmadan önce kız tarafı ve erkek tarafı bir arada toplanabilir ya da ayrı ayrı kendi taraflarına ait davetiye göndereceği kişileri tek tek bir kağıda yazın. Belirle sonrasında tüm sayıyı toplayın. Size önerim 300 kişi civarındaysa 50 fazladan, 400 kişi ve üzerindeyse 100 adet fazladan bastırmanızdır. Çünkü mutlaka unuttuğunuz kimseler oldu. Bayanlar bu durumu daha iyi bilir, davetiye vermeye giderken bir eve veya bir yere, o yerde başka bir tanıdığı varsa (listeye almadığı) onada vermek zorundadır. Bu yüzden belirttiğim çerçevede fazladan yaptırmanız ekonomik açıdan da faydalı olacaktır. Az davetiye bastırmak daha pahalıya gelecektir.

-ÇEVRE DURUMUNUZA GÖRE HAREKET EDİN. Düğününüze davet edeceğiniz kitle nasıl bir kitledir. Bunu örnekleştirerek anlatayım. Örneğin belli bir makamda bir kişisiniz, ancak bu sadece iş kesiminiz ile alakalı, diğer davet edeceğiniz tanıdıklarınız, komşularınız işçi kesimi diyelim. Şimdi burada hiç birbirimizi kandırmayalım. Şuan belki içinizden geçmesede davetiye seçerken bu söylediklerim içinizden geçecek. Zaten dağıtacağım kesim bu güzel davetiyeyi napacak, alıp atacak. O kadarda iyi bastırmaya gerek yok vs. gibi düşünceleriniz olacak. Bunun için sizlere önerim şöyledir. Eğer düğününüze davet edeceğiniz kesimde, belli bir makamda olan arkadaş ve tanıdıklarınız için kaliteli davetiye bastırmak, diğer biraz daha normal kesim için daha uygun davetiye bastırmak faydalı olacaktır. Belli makamdaki insana ucuz davetiye bastırmak sizlerin gururunu incitebilir. Bu yüzden bu faydalı yöntemdir. Eğer düğününüze gelecek kesim belli bir yerde olmayan insanlarsa ve maddi sıkıntınız varsa uygun davetiyeye bastırmayı önereririz. Maddi sıkıntınız yok ise kesiminiz ne olursa olsun kaliteli davetiye bastırmak faydalı olacaktır.

-DAVETİYE SEÇİMİNİ BAYANA BIRAKIN. Davetiyeyi seçerken kesinlikle evlenecek bayan seçmeli. Bu erkek için daha önemlidir. Evlenene kadar ve evlendikten uzun bir sürede kadının çenesini çekmek istemiyorsa, lanet olsun 2 kat para verseydim de o seçseydi demek istemiyorsanız, davetiye seçimini ona bırakın. Bu arada zaten bayanlar daha estetik yapıya sahip olduklarından, daha güzelini seçeceklerdir. Sonuçta odundan veya kalastan bir malzeme almıyorsunuz.
-DAVETİYE SEÇİMİ. Davetiyeyi seçerkende siz mutlaka yanınıza göre davetiye seçeneksiniz. Sade, gösterişli, ilginç, lüks, karikatürlü vs. vs. Bunlardan istediğinizi seçebilirsiniz. Size önerim sadece aşırı yoğun davetiye olmasın. Yani tek sayfadan oluşan içinde yüzlerce kelime olan, örneğin gazete ilanı gibi davetiyeler. Neyin nerede olduğu belli olmayan davetiyeleri seçmemenizi öneririm. Çünkü davetiyeyi vereceğiniz kişiler arasında bunu anlayamayacak, düğününüze gelemeyecek insanlar mutlaka çıkacaktır. Bu yüzden çok karmaşıklıktan uzak durun.
-DAVETİYE YAZILARI. Davetiyenizi sonunda seçtiniz. İçine yazılacak yazılara geldiniz. Davetiyenize göre yazılarınızı belirleyiniz. Bu ne demek ? Şu demek. Seçtiğiniz davetiyenin yazı alanına göre içine yazılacak yazıları şekillendiriniz. Eğer davetiyenizdeki yazı alanı küçükse davetiye sözünü kısa seçiniz. Anne baba isimleri , kına, düğün tarihleri ve yerlerinide her zaman kısa tutmanızda fayda var. Örneğin Borno Yeşil Düğün Salonu M. Kemal Atatürk Mah. 1111 / 11 Sokak No : 67/C (Bilmem ne yanı) Mersinli – İZMİR yerine, Bordo Yeşil Düğün Salonu Atatürk Stadı – Mersinli / İZMİR yeterli olacaktır. Davetiyenin görselli için önemlidir. Uzun yazmadınız diye düğününüze gelmeyecek değildir insanlar. Bu şekildeki açıklamalar daha fayladır aynı zamanda. En iyi İzmir davetiye firmalarından birinde hizmet verdiğimizden dolayı sizlere amacımız tecrübelerimize dayanarak yardımcı olmaktır. Bir başka önerim de kataloglarda genel itibariyle gelin ve damadının soy isimleri yazarak … ve … aileleri yazar. Siz de bunu şık durması için seçmek aklınıza gelecektir. Seçmeden size şunu belirteyim. Bunun iki sakıncası var. Birincisi, sizleri genelde anne ve babalarınızdan tanıyacaklardır. Aileniz davetiyeyi dağıttı zaman, davetiye eline gelen insan sonradan bu kimin davetiyesi dediğinde sizlerin ismini gördüğünde tanıyamayabilirler. Falan kızı, falan oğlu evleniyormuş dediklerinde tanıyacaklardır. İkincisi ise anne ve babalarınız güceneceklerdir. Bundan emin olabilirsiniz. Tabi şu da var, sizi soyisminiz ile tanıyacaklar ise soy isim yazdırabilirsiniz. Sabancı ve Koç Aileleri gibi =)
Sizlere genel itibariyle anlatmaya çalıştım. Bunlar 10 yılı aşkın tecrübenin sözleridir. İçinde benim de hoşuma gitmeyen şeyler vardır. Ancak bunlar tam optimize edilmiş hali olduğundan şahsen kendim uygulayacağım hareketlerdir.

İbrahim Ceviz
www.davetiyenburada.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık
Sınava Hazırlık