İpek proteini , cilt bakımı , cilt sağlığı

İPEK PROTEİNİ NEDİR?

İpek proteini, ipek böceğinin kozalarından elde edilen aminoasit kompleksidir. Yaşamın temel taşını oluşturan protein önemli bir besin kaynağı olup, medikal ve kozmetik alanda önemli fonksiyonları bulunmaktadır. İpek proteinleri bu amaçla kullanılan tüm protein çeşitlerine göre cildimize en çok uyum gösteren yapıdır. İpek proteininin iki ana etken maddesi vardır. “Fibroin” ve “sericin” denilen yüksek molekül ağırlıklı ve suda çözünen glikoproteinler.

İpek proteini cilt ve saç kozmetiğinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Krem veya losyon formunda kullanıldığında cilt esnekliğini artırır, kırışıklıkları azaltır ve anti-aging etki gösterir. Ciltten nem kaybını önleyerek nem dengesini korur. Cilt yüzeyinde koruyucu bir film tabakası oluşturur. İpek protein ayrıca cilde yumuşaklık ve pürüzsüzlük kazandırır. Yıkamaya dayanıklıdır. Ciltte bulunan renk bozukluklarını giderir. Güneşe bağlı moleküler deformasyonların onarımını sağlar. İpeksi bir yumuşaklık verir.

 

EZBER BOZAN YENİLİK

Yüzyıllardır Uzak Doğu’da güzellik amacıyla kullanılan ipek böceği kozaları, gelişen teknolojiyle farklı formlarda kozmetik alanında kullanılmıştır. Therasilk araştırmacıları 10 yılı aşkın ar-ge ve inovasyon çalışmalarında, ipek peptidlerinin en etkin formlarıyla uygun formulasyonlar geliştirmiştir. Gerek dermokozmetik alanda gerekse medikal alanda çeşitli değerlendirmeleri yapılmıştır.

Bu alanda öncü olan Therasilk ürünleri çok değerli bir malzeme olan ipeğin, saflığını koruyarak aynı hassasiyette ürün formulasyonları geliştirir. Therasilk markası 10 yılı aşkın yaptığı çalışmalar ile formulasyonlarında ipeğin diğer kozmesötiklerle uyumlu etkinliğini, cilt için en etkin kullanım yolunu ve dozunu standardize etmiştir.

 

KOZMESÖTİKLER NEDİR?

Kozmesötikler cilt bakımında etkin, biyolojik olarak aktif bileşenlere sahip kozmetik ürünlerdir. Cilt sağlığını iyileştirmek ve belirli cilt koşullarına, ince çizgiler, kırışıklık, gevşeklik ve hiperpigmentasyon gibi görünür yaşlanma belirtilerine neden olan hasarı onarmaya yönelik ürünlerdir. Bu ürünler reçeteye dayalı ürünler ve tezgah üstü kozmetikler arasında bir köprü sunar ve bunların etkinliği bilim tarafından desteklenir.

Pek çok bilimsel çalışma ışığında faydaları ortaya konan ipek proteini, saflığı ve doğallığıyla bebeğinizde de güvenle kullanabileceğimiz doğadan bir hediyedir.

 

İPEK, DOĞAL KERATİNDİR

Tarihi kaynaklara göre antik çağlardan beri ipek böcekçiliği ve ipek çekim işçiliğiyle uğraşan Japonya’da ipek ipliğin işlenmesi sırasında çalışan kadınların ellerinin hep genç kalması dikkat çekmiştir. İpeğin cilt sağlığı üzerinde etkisini keşfeden Uzak Doğulu kadınlar eski zamanlardan beri kozmetik amaçlı ipeği kullanmışlardır.

İpek proteini, İpek böceğinden elde edilen ipeğin işlenmesi ile elde edilir. Saçımız ve cildimiz ipekle aynı yapı olan keratinden oluşmuştur.

 

İPEĞİN CİLDE 5 KATKISI

Nemlendirici Etki

İpek molekülleri kendi kütlesinin 10 bin katı kadar su emer ve gözenekli yapısıyla fazla sıvıyı ortamdan uzaklaştırır, cilt için ideal nemi tutar.

Doğal Kırışıklık Karşıtı

Zengin aminoasit içeriğiyle kolejen liflere büyük benzerlik gösterir. Cilt üzerinden keratinositler yoluyla gerek nem dengesini koruyarak gerekse hücresel metabolizma yoluyla cildi sıkılaştırır, kırışıklıkları önler.

Beyazlatma Etkisi

Ciltteki renk farklılıkları tirozinazın oksitlenmesi sonucu düzensiz melanin birikimiyle olur. İpek proteinindeki serine aminoasiti bu enzim aktivitesini önler.

UV Engelleyici Etki

Cilt için en önemli yaşlanma faktörlerinden biri olan güneş ışınlarını emerek etkin koruma sağlar.

 

KOZMETİKTE İPEK PROTEİNİ KULLANIMI

İpek proteinleri yapısı itibariyle insan cilt ve saç yapısıyla benzerdir. Bu yönüyle keratin dokuya eğilim gösteren ipek proteinleri keratinosit hücreleri üzerinden fonksiyonlarını gösterirler. Cildimizin üst tabakasını oluşturan dermis katmanı hücreleri keratinositlerdir. Cildimiz biyolojik nedenlerden ve güneş ışınlarının verdiği zarardan dolayı yıpranır ve yaşlanır. İpek proteinleri UV ışınlarını mükemmel derecede absorbe etme yeteneğine sahip olup bu zararlı ışınların yol açtığı hücresel DNA hasarlarının önüne geçer ve oluşan oksidasyona karşı koyar.

Zaman içindeki olumsuz çevresel koşullar ve genetik faktörler epidermisteki melanosit hücrelerinin sayılarının artmasına ve bölgesel düzensiz pigmentasyona neden olurlar. Keratinosit hücreleri aracılığıyla UV ışınlarına karşı hücre çekirdeğini korumak için girdikleri bu çaba sonucu cilt parlaklığını kaybeder, gölgelenmeler başlar. İpek proteinleri keratin dokuya tutunup adeta film gibi kaplamak suretiyle hücreleri UV ışınlarından zırh gibi korur. Cilt parlak ve canlı görüntüsüne kavuşur.

Vücudumuz %70 oranında su içerirken toplam suyun %20 si cildimizde bulunur. Dış faktörlerin zorlayıcı etkisi ile sıvı kaybı veya yetersizliği kırışıklıkların artmasına neden olur. Derimizin üst katmanını oluşturan keratin tabaka su kaybımızı önlemek için bariyer oluşturur.

İpek proteinleri gün içinde sabun gibi kimyasal etkiler, UV ışınları, rüzgar vs gibi pekçok farklı sebeplerden dolayı bütünlüğü bozulmuş keratin tabakayı onararak nem dengesini düzenler. İpek ortamda ihtiyaç duyulan optimum nemi sağlar.

www.therasilk.com.tr

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık
Sınava Hazırlık