Sağlık , Cilt , cilt bakımı


Cildimiz için doğru nemlendiriciyi nasıl buluruz?
Cildiniz için nemlendirici seçerken kararsız mı kalıyorsunuz? Onlarca çeşit ürün var, dolayısıyla tereddüt etmeniz doğal. Mağazalarda çok çeşitli fiyat ve içeriklerde ve farklı etkiler gösteren nemlendirici losyon ve kremler satılıyor. Doğru nemlendiriciyi nasıl seçeceğinizi bilirseniz gereksiz para harcamaktan da kurtulursunuz.
Temizleyiciler ve nemlendiriciler en önemli Cilt bakımı ürünleridir. Yumuşak ve Sağlıklı görünen bir cilt için nemlendirme çok önemlidir. Nemlendiriciler sıvıyı cildin dış tabakasında hapsetmek ve cildin daha alt tabakalarındaki nemi yukarılara çekmek yoluyla çalışırlar. Bu işlev için en uygun içerikler vazelin olarak da bildiğimiz petrolatum ya da petrol jeli, petrol esaslı mineral yağlar, lanolin ve dimetikon maddeleridir. Gliserin, propilen glikol, protein, üre ve vitaminler de nemin cildin dış tabakalarına aktarılmasına yardımcı olur.
Bazı nemlendiriciler aynı zamanda ciltteki ölü derileri alan alfa hidroksi asitler içerirler. Eğer çok kuru bir cildiniz varsa AHA (alfa hidroksi asit) içeren bu ürünler sizin için uygun olacaktır.
Doğru nemlendiriciyi ararken:

Ürünün lanolin, gliserin, petrolatum gibi aktif içeriklerine bakın. Gliserin lanoline nazaran daha az alerjik bir maddedir. İyi bir markanın gliserinli bir ürününü seçebilirsiniz.
Alacağınız nemlendiricide güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma özelliği olup olmadığına bakın. Çok yaygın olmasa da bazı markalarda 30 faktör güneş koruması içeren nemlendiriciler bulunabilmekte. Böyle bir nemlendirici tercih ederseniz gündüzleri ekstra güneş kremi kullanmanıza gerek kalmaz.
Cilt tipinize uygun ürün seçin. Gözenekleri tıkamayan ve cilt tipinize göre yağlı ciltler, karma ciltler ya da kuru ciltler için üretilmiş bir nemlendirici seçin. Yağlı bir cildiniz varsa yağ içermeyen, su bazlı, hafif bir nemlendirici tercih edin. Genel olarak her cilt tipi için yaz aylarında daha hafif nemlendiriciler, kış aylarında kuru ve soğuk havada ise daha etkili nemlendiriciler kullanılmalıdır.
Gece yatmadan önce kullanmak için retinol yani A vitamini içeren nemlendiriciler satın alın.
Eğer sorunlu bir cildiniz varsa ve market ya da kişisel bakım ürünleri mağazasından aldığınız nemlendirici yeterli gelmiyorsa dermatologunuza başvurarak reçeteli, tıbbi bir ürün alın.

http://www.ciltbakimi.co

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık
Sınava Hazırlık